Potrebuješ vyčistiť piercing? Skús osvedčené tipy!

11.08.2018 | Poradna
Konečne Tí domov prišiel nový piercing a Ty sa nemôžeš dočkať, ako náhle ho nasadíš a ozdobíš svoje telo? Nezabudni ale na dôkladné čistenie, aby nedošlo k zapáleniu či hnisaniu prepichnutého miesta. Starostlivosť o piercingové ozdoby je časovo aj finančne nenáročná a zvládneš ju v pohodlí svojho domova. Či už máš piercing z kovu, nekovu či dreva, každý zásah vždy vyžaduje náležitú starostlivosť a Tvoje telo čas, aby zahojilo aplikáciu nového prvku.
Pre čistenie piercingu používaj výhradne povolené prostriedky

Pre čistenie piercingu používaj výhradne povolené prostriedky

Vyskúšaj klasiku - antibakteriálne mydlá

V drogérii alebo priamo v lekárni pořídíš antibakteriálne mydlá s rôznym stupňom účinnosti. Ich manipulácia je jednoduchá a aktívne látky obsiahnuté v mydle sa postarajú o intenzívne čistenie piercingu.
Stávku na istotu predstavuje soľný roztok, ktorý pripravíte z jednej plnej čajovej lyžičky soli a 200 ml studenej prevarenej vody. Nepotrebuješ žiadnu špeciálnu soľ, bohato postačí klasická soľ z kuchyne. Slaná voda pôsobí ako silný a pritom neagresívne dezinfekčný prípravok a zároveň neničí štruktúru kovu. Z vlastnej skúsenosti Tí môžem odporučiť mať soľný roztok pripravený aj na iné rany, pretože je to skvelý prostriedok na boľavé miesta a hodí sa kedykoľvek!
Nadšenci do prírody ocenia silu čajovníkového oleja, ktorý patrí medzi najsilnejšie antiseptiká. Tento olej je nutné vždy správne zriediť. Ak nosíš kontaktné šošovky, nie je nič jednoduchšie, než svojmu piercingu dopriať dezinfekčné účinky z roztoku pre očné šošovky.
Na údržbu piercingu jazyka siahni po antibakteriálnych ústnych vodách a pravidelne ústa vyplachujte štyri až šesť týždňov. Ak zvolíš pre starostlivosť o piercing v ústach slabý soľný roztok, výplach prevádzaj veľmi krátko, iba dvakrát denne.

Akým prostriedkom sa vyvarovať?

Pre čistenie piercingu nikdy nepoužívaj peroxid vodíka, dezinfekciu či lieh, pretože nadmerne vysušujú pokožku a môžu mať za následok roztrhnutie vrchnej vrstvy kože. Vhodné nie sú ani rôzne masti, ktoré podporujú vlhkosť v rane a spomaľujú proces hojenia. Po dezinfekcii siahni iba v prípade, ak je miesto postihnuté zápalom z infekcie.
Každá prepichnutá časť tela vyžaduje určitý postup pre rýchle a správne hojenie. Napríklad u jazyka by si nemal žuť žuvačky či cukríky, tabak, ceruzky alebo nechty - skrátka všetko, čo mu škodí. Obmedz fajčenie a vyhni sa nadmernému popíjaniu kávy a alkoholu. Rovnako tak obmedz častý zlozvyk, akým je pohrávanie sa so šperkom. V prípade šperku v pupku nie je dobré po dobu hojenia obliekať tesné nohavice, sukne, stiahnuté opasky a rovnako tak obmedz posilňovanie brucha.
Piercing a hygiena

Piercing a hygiena

Základom je hygiena

Všeobecne platí, že pravidelná a dôkladná hygiena je základom pre rýchle a zdravé hojenie narušeného tkaniva. Snáď netreba pripomínať, že sa na šperk nesmie siahať špinavými rukami. Aplikácia piercingu v genitáliách síce nezakazuje sexuálnu činnosť, na druhú stranu ale mysli na zvýšenú a opatrnú intímnu hygienu vhodnými prípravkami. Keď dodržíš všetky odporúčania a budeš sa venovať pravidelnej údržbe šperku, odmenou Ti bude jeho neutíchajúci krása a originálny vzhľad! Pretože zahojenie trvá maximálne pár týždňov, zatiaľ čo nový piercing bude ozdobou navždy! Prestal ťa baviť dizajn alebo si chceš prepichnúť ďalšiu časť tela? Zabrouzdej na internete a nájdi si nový, cenovo dostupný motív piercingu, ktorý bude tento rok IN!
Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.