Ako na pichnutie piercingu doma?

01.04.2019 | Poradna

Nechať si prepichnúť nejaké to miesto na tele profesionálnym priebojníkom v štúdiu niečo stojí. Existuje však tiež trochu jednoduchšia (a lacnejšia) možnosť a tou je aplikácia v domácom prostredí svojpomocne - alebo lepšie povedané pomocou šikovného a zručného kamaráta či kamarátky. Áno, aj doma je možné pichnúť piercing kvalitne, vyžaduje to však dodržaní správneho postupu a čisté prostredie. Ako teda na to? To si priblížime v dnešnom článku.

Pekná mladá dievčina s piercingom v uchu a pery

Pekným dievčatám piercing pristane. Uši alebo peru si môžeš pohodlne nechať pichnúť aj v pohodlí domova.

Prepichnúť si kožu doma - to chce okrem základného vybavenia tiež odvahu. Pokiaľ ju máš, mrkni na postup, ktorý Ti radi odovzdáme a vďaka ktorému predídeš zbytočným možným rizikám. Či už sa chystáš byť tým, kto si nechá piercing aplikovať, alebo sa naopak na chvíľu staneš priebojníkom, veríme, že Ti náš návod pomôže a jednoducho Ťa prevedie jednotlivými krokmi tak, aby prepichnutie dopadlo dobre a bolo bezpečné pre obe strany.

Príprava

Bez kvalitnej prípravy to nepôjde. Je potrebné navštíviť zdravotnícke potreby a nakúpiť všetko, bez čoho sa nezaobídeš. Než teda k aplikácii dôjde, urob si menšie zoznam:

  • hygienické rukavice
  • kanyla - ak máš šperk 1,2 mm, kúp kanylu 1,6 mm, v prípade šperku 1,6 mm kúp kanylu 2,2 mm, ide o to, aby si šperk pohodlne pretiahol
  • dezinfekcia – pokojne sa opýtaj, v lekárni aj v zdravotníckych potrebách tí radi poradia vhodnú dezinfekciu kože a dezinfekčný gél na ruky
  • obrúsky alebo vatové tampóny
  • ceruzku na oči alebo tekuté očné linky
  • vhodný šperk

K príprave ďalej patrí dezinfekcia šperku. Nový šperk je potrebné vyčistiť, než príde do styku s čerstvou rankou. Hrozila by nepríjemná infekcia. Jednoducho ho môžeš vyvariť v slanej vode, pokiaľ ide o titán alebo chirurgickú oceľ, v prípade bio plastu nechaj šperk cez noc v liehu. Alebo si prečítaj podrobný návod, ako vyčistiť nový šperk.

Ak máš všetko nakúpené, môžeš si nachystať kútik, kde k aplikácii dôjde, napríklad v kúpeľni alebo tam, kde máš dostatok svetla a pohodlia. Tu si na čistý stolík alebo podnos vylož čisté vatové tampóny pre prípad krvácania, zabalenú sterilnú kanylu, rukavice, odšraubovaný šperk, kozmetickú ceruzku na označenie miesta vpichu a v neposlednom rade dezinfekciu.

Kanyla pre aplikáciu piercingu

Intravenóznu kanylu k aplikácii piercingu zoženieš v lekárni alebo zdravotníckych potrebách, nezabudni však kúpiť správnu veľkosť.

Aplikácia

Všetko je pripravené, za chvíľu bude hotovo. Pichnutie piercingu je rýchlovka, ktoré nie je potrebné sa báť, keď dodržíš tieto pravidlá:

1. Vyznač miesto vpichu

Starostlivo si označ bodkou miesto, ktoré následne propíchneš. Tento krok by mal byť naozaj presný, aby ozdoba bola presne tam, kde má byť, preto ho nepodceňuj. Na označenie použi kozmetickú ceruzku napríklad na oči, najpresnejšie sú však očné linky vo fixu. Nie je vhodné používať klasické fixky, ktoré na telo nepatrí.

2. Vydezinfikuj

Opatrne vydezinfikuj časť tela, kam piercing budeš aplikovať. V prípade potreby pri zmazaní značky znovu zvýrazni bodku.

3. Čisté ruky

Hoci budeš používať rukavice, dopredu si poriadne umy ruky. Predsa len neskôr budeš manipulovať i so šperkom a to sa často ľahšie robí bez rukavíc. Dobré je si pripraviť aj klasický dezinfekčný gél na ruky.

4. Príprava

Teraz môžeš z jednej strany otvoriť obal s kanylou a potom si nasadiť gumové rukavice. V tejto chvíli si pripravený na samotnú aplikáciu.

5. Aplikácia

V pokoji a v pohode - ideme na to. Vyber sterilnú kanylu z obalu a sundaj krytku. Teraz môžeš prejsť k prepichnutiu požadovaného miesta. Aplikáciu by mal vždy vykonávať sústredený a pokojný človek. Nie sú to preteky, nemusíš konať príliš rýchlo, ale ani príliš pomaly. Kanylou prepichni požadovaný bod. Aplikácia by mala byť rázna, ale nie unáhlená, aby nedošlo k tomu, že sa netrafíš.

6. Dren

Prepichnuté máme, prejdi k vybratí kanyly z ranky, v bode vpichu tak zostane iba drén, ktorý je súčasťou kanyly.

7. Šperk

Z požadovanej strany drénu, väčšinou zadné, zaveď šperk. Ten jednoducho zastrčíš do trubičky a následne spredu dren vytiahneš, v rance tak zostane len ozdoba, ktorá tam byť má. Šperk starostlivo zaskrutkujte, krok vyžaduje zručnosť, aby neskôr nedošlo k strate - čerstvá ranka totiž veľmi rýchlo zarastá.

8. Záver

Gratulujeme, je to tam! Na záver vatovými tampónmi a dezinfekciou otri prípadnú krv. Ďalší priebeh hojenia a správnej starostlivosti o čerstvo prepichnuté miesto je už samostatná kapitola.

Aplikácia piercingu Madonna

Piercing nad perou tzv. Madonna patrí medzi tie, ktoré šikovné rúčky zvládnu pichnúť doma. Aplikuje sa však zvnútra von, preto je dobre byť starostlivý a pokojný, aby si trafil označený bod.

Takto nie

Hoci aplikácie piercingu doma vyzerá ľahko, sú miesta, ktoré si doma pichnúť môžeš a ktorá rozhodne nie:

DOMA ÁNO

  • prepichnutie ušného lalôčika, prepichnutie pery, prepichnutie nosa

DOMA NIE

  • prepichnutie ušné chrupavky, prepichnutie obočia, prepichnutie nosového koreňa či prepážky, prepichnutie brady, prepichnutie uzdičky, prepichnutie jazyka, prepichnutie bradaviek, prepichnutie pupku a intímnych partií, prepichnutie líce

Sú skrátka miesta na tele, kde by si kvôli ušetreniu pár stoviek mohol spôsobiť sebe alebo niekomu ďalšiemu zbytočné komplikácie. Prečo niektoré miesta k aplikácii neodporúčame? Ide o rôzne nervy, ktoré by si ako neskúsený mohol poškodiť a to aj nenávratne. Niektoré časti tela sú pre piercing zložitejšie a preto je dôležité zveriť sa skúsenému piercer. Tieto časti sú pre domácu aplikáciu piercingu tabu.

Maj na pamäti, že čo sa týka nášho názoru na aplikáciu piercingu doma svojpomocne, vždy sa Ti to budeme snažiť vyhovoriť. Týmto článkom rozhodne nikoho nenabádame k tomu, aby si piercing aplikoval sám. Chceli sme len odovzdať naše osobné skúsenosti pre Tie, ktorí sa na svoje vlastné riziko rozhodnú aplikáciu svojpomocne podstúpiť a nepreberáme za ňu žiadnu zodpovednosť. Jedná sa o "nebezpečný" zákrok, ku ktorému je potreba dostatok odbornosti. Tej bude mať skúsený piercing, alebo lekár vždy viac. Prečítaj si o tom v našom článku, kde porovnávame práve všetky možnosti, či sa nechať pichnúť od piercera, lekára, alebo svojpomocne.

Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.