Hnisanie nového i staršieho piercingu

20.02.2019 | Poradna

O nový piercing je potrebné sa správne starať, správne čistiť a tým predchádzať prípadným zdravotným problémom. Ak sa starostlivosť zanedbá, nemusí to dopadnúť dvakrát dobre. Chceš sa dozvedieť, ako piercing ošetriť v prípade, že začne ranka hnisať, a kedy radšej navštíviť lekára? Tak čítaj ďalej ...

Odborná aplikácia piercing do jazyka

Prepichnutie akejkoľvek časti tela je len začiatok ozdobenie sa.

Čo je teda normálne?

Pokiaľ máš piercing ešte len týždeň, tak ide stále o čerstvú ranu. Čo všetko sa teda môže diať a je to stále v medziach "normálnosti"?

Okolie nového Pierce môže byť ľahko začervenané, napuchnuté a podráždené. Zároveň je samozrejme zvýšená citlivosť v okolí rany, ktorá v priebehu hojenia môže svrbieť. Z piercingu sa tiež vylučuje výpotok, ktorý je zložený z krvnej plazmy, lymfy a mŕtvych buniek. Výpotok má bielu až žltkastú farbu a má tekutú, ľahko hustú konzistenciu. Pod guľôčkou (alebo hrotom, či iným ukončením piercingu) sa tvorí chrasta. Hoci to môže vyzerať príšerne, aj toto je úplne normálne.

Vatové tyčinky na čistenie uší

Ďalej si piercing čisti ako doteraz, chrasty opatrne odstraňuj vatovou tyčinkou a nie je žiadny dôvod na paniku.

Na čo si dávať pozor

Pokiaľ máš piercing dlhšie ako pár dní, začervenanie by malo postupne miznúť. Ak nemizne, alebo sa naopak začervenanie zhoršuje, je možné že sa Ti do rany dostal zápal. To isté platí pre prípadný dlhotrvajúcej opuch. Zároveň je potrebné všímať si hnisu, ktorý je hustejší než lymfa a má inú farbu. Ak je hnis zatiaľ "len" biely, venuj viac času starostlivosti o nový piercing a hygiene - umývanie rúk, ktorými sa Pierce určite dotýkaš atp. Avšak vo chvíli, kedy je hnis skôr do žlta alebo do zelena, ide o silnejší zápal a môže byť za potreby navštíviť lekára a pomôcť si k vyliečeniu antibiotikami.

Ak prepichnutá časť tela prestane byť funkčná tak, ako si zvyknutý, na príklad stratí cit, tak je tiež niečo v neporiadku. Všetky uvedené problémy je vhodné konzultovať s lekárom. Rozhodne sa nejedná o bežnú reakciu na piercing.

Prečo sa to stalo?

Jednou z najčastejších príčin hnisania novo prepichnutého piercingu (alebo pri natrhnutiu staršieho Pierce, prípadne rozťahovaného ucha) býva nedostatočná starostlivosť a čistenie. V tesnom závese je zanesenie infekcie rukami alebo oblečením. S novým alebo natrhnutým piercingom si určite nehraj, ani za neho neťahaj.

Ak nový vpich čistíš prehnane často, môže sa rana vysušiť a vďaka tomu očervenieť. Nový piercing stačí ošetrovať 2 - 3x denne, na príklad ráno a večer a dosť. Ďalším možným dôvodom začervenanie môže byť alergická reakcia na použitú dezinfekciu alebo na materiál, z ktorého je šperk vyrobený, ktorá sa môže prejaviť aj pichaním, pálením, alebo drobnými pľuzgieriky. V tomto prípade je potrebné zmeniť dezinfekciu. Všetky piercingy okrem tých v tvári si môžeš veľmi ľahko podráždiť vďaka treniu oblečenia. Ak navyše ide o piercing umiestnený v ohybe kože, je o to viac chúlostivejšie.

Čo robiť, ak piercing začne hnisať

Ak sa Ti do piercingu dostala infekcia, rozhodne nevyberaj šperk!!! Kým ho v mieste vpichu necháš, hnis má kadiaľ odtekať. Vo chvíli, keď sa šperk vyberie, obaja východy z rany sa zatiahnu, a z infekcie by začal vznikať absces. Okolité tkanivo by stvrdlo, očervenelo, natieklo a rana po piercingu by vyzerala v podstate ako veľký "uhor“.

Abces na nose

Absces môže byť veľmi bolestivou záležitosťou a často končí chirurgickým zákrokom.

Ak rana veľa natečie a šperk v nej budeš mať absolútne natesno, hnis tiež nebude mať kadiaľ odtekať a môže taktiež vzniknúť absces. V tomto prípade z vlastnej skúsenosti odporúčam miesto chladiť. Ak to nepomôže, vymeň si šperk za tenšie, vďaka tomu bude mať hnis opäť kadiaľ odtiecť. Prípadne použi dlhšiu tyčku, aby sa kvôli opuchu toľko nedráždila okolité tkanivo. V extrémnych situáciách je nutná návšteva lekára, ktorý skalpelom absces nareže, a Teba potom prelieči antibiotikami.

Hojeniu môžeš pomôcť aj zobaním vitamínových doplnkov obsahujúcich vitamín C a zinok.

Ako teda hojeniu pomôcť?

Rozhodne si vpich nečisti peroxidom ani alkoholom, zbytočne veľa vysušujú pokožku a tým sa spomaľuje hojenie. Ako som už písala, nepreháňaj to s čistením, stačí 2x denne. Na hojaci sa piercing určite neodporúčam akékoľvek mastičky a krémy. Po namazaniu nemôže rana dostatočne dýchať a na zvyšky masti sa lepí čiastočky prachu a špiny. Z rovnakého dôvodu si ranu ani neprelepujte - opäť by došlo k zamedzeniu cirkulácie vzduchu, rana by sa zaparila a Tebe by sa len prihoršilo. Namiesto toho skús domáci soľný roztok - vo štvrť litra teplej vody rozpusť jednu lyžičku morskej soli a z tejto zmesi si daj na ranu na 1O minút obklad. Môžeš opakovať 2-3x denne. Určite nie je od veci skúsiť odvar z harmančeka, ktorý sa dá kúpiť v lekárni aj v niektorých drogériách a bežných obchodoch. Stačí ho trochu nasypať do hrnčeka, zaliať vriacou vodou a potierať s ním ranu.

Určite sa vyhni napustené vani, bazénu, rieke, proste akémukoľvek kúpaniu. To isté platí aj pre saunu a solárium.

Chorá žena s bolesťou hlavy

Zle urobený piercing alebo nedostatočná starostlivosť môže skončiť horúčkami, návštevou lekára a antibiotikami.

Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.