Rozdiel medzi bioplastom, BioFlex a akrylom

14.08.2018 | Svět piercingu

Okrem titánových šperkov a šperkov z chirurgickej ocele sú k zohnaniu ešte šperky z bioplastov, BioFlex alebo z akrylu. Aby si si ľahšie vybral, vysvetlíme Ti rozdiel medzi poslednými troma menovanými, a popíšeme konkrétne materiály vrátane ich výhod. Veríme, že po jeho prečítaní, si u nás vyberieš šperk, ktorý Ti bude sedieť nielen po estetickej stránke, ale bude Ti vyhovovať aj po tej zdravotnej.

Muž s tetovaním na krku a piercingy v uchu

Na príklad pre piercingy uší sa vďaka svojej mäkkosti a pružnosti veľmi hodí šperky z BioFlex.

Šperky z BioFlex, bioplastov aj tie z akrylu sú nekovové, čo je ich najväčšia výhoda, a to predovšetkým pre alergikov, pretože nespôsobujú žiadne nežiaduce reakcie a všetky tri možné čistiť soľným roztokom. Náušnice z týchto materiálov sú vhodné aj ak Ťa čaká vyšetrenie röntgenom alebo magnetickou rezonanciou. Aký je teda vlastne medzi týmito materiálmi rozdiel?

Bioplast

Šperky z bioplastov sú zvyčajne vyrobené z prírodných materiálov a vďaka tomu sú úplne biokompatibilné. Pomerne často sa do neho ale pridávajú aj nezávadné ropné deriváty používané na príklad v potravinárstve. U týchto ozdôb je v podstate nahradená kovová časť šperku, ktorá je v tele. Do nej sa namiesto klasického skrutkovania nastrčí koncové guľôčky alebo hroty. Samotný kovový koniec je zastrčený v dutej plastovej tyčke.

Tyčinky z bioplastov si môžeš nožnicami alebo nožom skrátiť presne na mieru. Nemusíš sa teda báť, že si objednáš zlú dĺžku, ľahko si ju totiž prispôsobíš presne podľa svojich potrieb.

Rôzne príklady piercingu z bioplastov

Zapínanie je naozaj veľmi jednoduché, a alergik vďaka nemu vôbec nepríde do kontaktu s kovom.

Čo sa týka starostlivosti o tieto špecifické šperky, je možné ich sterilizovať v autokláve, ale môžeš ich aj umyť vodou alebo mydlovým roztokom. Pri ich nákupe je potreba dať pozor, či ide skutočne o materiál vyrobený zo zdravotne nezávadných plastov. Nie je zrovna ľahké to overiť, preto radšej tieto šperky nakupujte u vyskúšaných predajcov.

Bioflex

Bioflex je materiálom, ktorý je pre piercing najvhodnejším, pretože je nielen úplne biokompatibilný ale aj ohybný. Môžete ho sterilizovať v autokláve aj teplovzdušnom sterilizátorom. Ozdoby z BioFlex majú rovnaký princíp zapínania ako z bioplastov - pomocou duté tyčinky, a rovnako ako aj tie z bioplastov si ich môžeš skrátiť na ľubovoľnú dĺžku tak, aby Ti presne sedeli.

Ohnutý piercing z BioFlex

Piercingy z BioFlex sú však mäkšie ako tie z bioplastov, sú pružné a ohybné.

Vďaka svojej mäkkosti sú veľmi vhodné pre piercing úst a jazyka, pretože sú šetrné k ďasnám, a predovšetkým k zubom. Odporúčame ich tiež k piercingům chrupaviek v ušiach. Pretože sú veľmi ohybné, nedôjde tak ľahko k bolestivému preležaniu chrupavky.

Akryl

Jeho hlavné vlastnosti a výhody sme spomenuli hneď na začiatku článku. Výhodou akrylátu je ľahkosť a možnosť vyrábať z neho šperky v mnohých farebných variantoch a rôznych stupňoch transparentnosti.

Náušnice z akrylu odporúčame iba do zahojených piercingov, pretože sa vďaka svojmu zloženiu nedajú sterilizovať v teplovzdušných ani parných sterilizátoroch. Vystavenie vysokým teplotám, rovnako ako niektorým dezinfekciám môže totiž poškodiť ich povrch.

Rôzne druhy piercingu z akrylátu

Nevýhodou akrylu je jeho krehkosť, používa sa preto skôr na výrobu šperkov, ktoré majú väčší priemer, aby tak ľahko nepraskli, ako sú rozťahovák, plugy alebo guľôčky.

Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.