Rozťahovanie a meranie tunelov v ušiach

26.02.2019 | Poradna

Tunely v ušiach sú extravagantné, zaujímavé a špecifické, ale už nie toľko tabu, ako tomu bolo pri ich začiatkoch. Ide o obľúbenú modifikáciu, ktorá môže trvať dlhšie - než dosiahneme požadovaný výsledok, ale určite stojí za to. Má samozrejme svojich priaznivcov aj odporcov, nie každému sa tunely páči (treba našim babičkám). Históriu majú tunely už medzi dávnymi Sumery, dnes je rozťahovanie uší aj ďalších častí tela samozrejmosťou u niektorých domorodých kmeňov, kde si tým dokazujú mužnosť. K nám do Česka sa táto súčasť ozdobiť telo dostala pred niekoľkými rokmi a našla si veľa nadšencov, ktorí sa môžu pochváliť peknými kúsky.


Žena z pôvodného kmeňa obyvateľov s tunelom v uchu

Tunely sú súčasťou mnohých kultúr. Dnes dokonca aj tej našej.

Začíname s rozťahovaním ucha

Hurá na štart a ideme! Máš prepichnuté uši? Chceš ísť do tunelov? Začať môžeš kedykoľvek. Ako na rozťahovanie? Postupne a pomaly, ideálne, ak si teda nechceš nechať zväčšiť ušnej dierky rovno poriadne a pekne skalpelom, tiež jedna z možností. Z našich vlastných skúseností vieme, že je najlepšie rozťahovať nenásilne milimeter za milimetrom. Predídeš komplikáciám, natrhnutiu, opuchu, hnisanie. Najjednoduchšou možnosťou je rozhodne kúpiť si niekoľko rozťahovákov, čo sú náušnice s väčším a väčším priemerom. Ich hlavnou výhodou je, že je posúvaš v uchu postupne a až dosiahneš stredu náušnice, dosiahol si tiež jej priemeru. Ľahko tak vieš, aký tunel alebo plug potom zvoliť, ak už chceš rozťahovák nahradiť, alebo aký ďalšie a väčšie rozťahovák zaobstarať, ak rozťahuješ ucho ďalej. Rada pre začiatok? Mazať, mazať a mazať, kto maže ten jede! Na sucho sa čokoľvek väčšieho, než pôvodná náušnice, dáva do uší veľmi, veľmi zle.


Mladé dievča s veľkým tunelom v uchu

Tunel nemusí vyzerať vôbec zle. V menšom prevedení sa hodí pre jemnejšie typy, veľké môžu byť ozdobou odvážnych.

Výber vhodného šperku

Fandovia do tunelov majú veľké šťastie, dnes už ponúkame veľký rad doplnkov - rôzne rozťahováky všetkých priemerov, farieb a materiálov, ale aj tunelov a plugov. Rozťahovák slúži nielen na rozťahovanie uší, ale často ide o dizajnové kúsky, ktoré majú v obľube hlavne dievčatá. Populárne sú plastové, fimo alebo napríklad prírodné drevené. Ponúkame rôzne tvary, k zohnaniu už zďaleka nie sú len špirálky, ale aj ďalšie tvary. Kto postúpil od rozťahovákov k tunelom, môže vyberať z náušníc s veľkým priemerom, klasických tunelov alebo plugov, ktoré majú výplň. Chceš ísť napríklad za slušňáka alebo slušivý na ples a zrovna sa ti tunel nehodia? Plugy sú úplne super riešenie, schovajú tunelík ako taký a na výber je z rôznych typov, od jednofarebných po plugy s kamienkami. Takže, či sa chystáš vzdať obyčajných náušníc, nesmutni, aj s dierou v ušiach môžeš vyberať, pretože je z čoho!


Tunel do ucha zo slonoviny

Pre roztiahnuté uši je dnes na výber toľko náušníc, že ani márnivé a pekné dievčatá neprídu skrátka.

Meranie a správny výber

Tak ako že si to zmeriaš priemer roztiahnuté diery v ušiach, aby si kúpil správne? Najlepšie je to vziať pekne od začiatku. Ak si začal v ušiach nosiť náušnicu s priemerom 1,6 mm, začni 2 mm a postupuj ďalej. Nemusíš tak merať, ľahko vždy pořídíš väčšie rozťahovák, ideálne o 2-3 mm. Pokiaľ už tunely máš, potom zrejme vieš, aký priemer máš v uchu. Ako ušnica časom povoľuje, môžeš rovnako tak kúpiť zase o 1 mm väčší tunel alebo plug - u rozťahovákov je to inak, tam náušnicu posúvaš, kdežto tunel má priemer daný. Takže - meranie pomocou náušníc alebo roztahovákov sa zdá byť stále tou najjednoduchšou formou. Zväčšovať môžeš tak, kým budeš chcieť. Niektorí ľudia v našom okolí meria pomocou rôznych pomôcok ako sú napríklad viečka od fixu. Fantázii sa medze nekladú. Pozor, tunely sú návykové!


Mladá žena si rozťahuje ucho

Rozťahovanie uší môže vyzerať dobre. Už predtým, než dosiahneš ideálneho výsledku, môžeš nosiť ozdoby, ktoré doplnia Tvoj štýl.

Čo keď už tunel nechcem?

Je tu tiež jedna kapitola sama o sebe. Dá sa tunel v uchu zrušiť? Áno, dá, sú dva spôsoby. Niekedy sa stane, že sa Ti zacnie po starých dobrých obyčajných ušiach. Aj táto možnosť tu je. Z praxe vieme, že cca do 10 - 16 mm sa môžu uši ešte stiahnuť. Všetko ale záleží na každom, je to veľmi individuálne. Poznáme prípady, keď sa slečne dierky v ušiach stiahli moc pekne z 16 mm do normálu, ale tiež vieme o prípade, kedy sa z 12 mm uši takmer nestiahli. Každý sme iný, to je skrátka dané. Existuje aj možnosť odstrániť tunely chirurgicky. Ako to prebieha? Uši sa narežú skalpelom a zošijú. Niet sa čoho báť, všetko už dnes bežne robí lekár, väčšinou však za poplatok. Takže nejaké možnosti by tu boli, my sa však pýtame – nie je to škoda, rušiť pekne roztiahnuté ušká?

Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.