Ako sa (nie)hojí piercing v pupku

18.02.2019 | Poradna

Piercing v pupku je jedným z najzaujímavejších kúskov, ktorý môže ozdobiť Tvoje telo. Je ľahko intímny a napriek tomu je možné ho ukazovať. V dnešnej dobe je jedným z najobľúbenejších piercingov vôbec - nielen pre slečny a dámy, ktoré sa rady šperkom v bruchu chváli, ale aj pre mužské pohlavie - že je na čo pozerať, to asi nemusíme pripomínať. Pretože sa však jedná o veľmi špecifické miesto, kam si môžeš nechať piercing aplikovať, pripomenieme Tí, ako je to vlastne s hojením piercingu v pupku.


Piercing v pupku zlatej srdiečko s kamienkami

Extravagantné a výrazné šperky sa perfektne hodí na leto k bikinám. Zložité šperky je ale lepšie voliť až po úplnom zahojeniu piercingu.

Anatómia

V prvom rade sa zoznam s anatómiou. Piercing ako taký totiž vôbec nie je piercingom pupku, ale piercingom kožného záhybu okolo pupku. Pupok, ktorý leží v strede brucha, je jednou z najnamáhanejších častí tela a to ovplyvňuje dobu a priebeh zahojenia. Sú hneď dve možnosti, ako si pupok alebo respektíve kožu okolo neho ozdobiť šperkom. Môžeš mať klasický piercing v hornom záhybe nad pupkom, alebo v tom spodnom. Kožný záhyb a jeho tvar a vzhľad ovplyvňujú nielen aplikáciu piercingu, ale aj jeho budúce hojenie. Záleží totiž hneď na niekoľkých aspektoch: aký máš tvar pupku, ako vyzerá Tvoj kožný záhyb, či trpíš nadváhou. Pýtaš sa prečo? V kožnom záhybu musí byť dostatok miesta, aby išla koža pohodlne prepichnúť. Pri nadváhe je zase oblasť okolo pupku vo väčšom zaťažení než normálne, čo môže mať vplyv na dobu hojenia Tvojho piercingu.


Holý pupok bez piercingu

Aplikáciu piercingu do pupku konzultujte so svojím priebojníkom, spoločne zvážite, či si vhodným adeptom.

Aplikácia

Samotná aplikácia piercingu do pupku nie je nijako nepríjemná. Pokiaľ máš strach z bolesti, môžeš si nechať miesto umŕtviť, ale aj bez toho sa jedná o takmer bezbolestný piercing. V stoji dôjde na označenie miesta vpichu a potom sa poležiačky určené miesto prepichne. Prepichnutie je pomerne rýchle a pohodlné.

Šperk

Šperkov pre piercing do pupku je celá rada, to ostatne môžeš posúdiť tiež v našom eshope. Je dôležité vyberať s rozvahou a obzvlášť šperk pre prvú aplikáciu hľadať naozaj dôsledne. Ideálne pre piercing pupku je banánik k tomu určený. Pre hladký proces hojenia je dobré riadiť sa týmito pravidlami:

  • šperk by mal byť dostatočne dlhý, radšej dlhší ako kratší
  • pre začiatok zvoľ jednoduchý šperk bez retiazok, príveskov apod.
  • kúp si šperk z materiálu, na ktorý nemáš alergiu
  • do pupku nekupuj priemer šperku menší ako 1,6 mm

Toto všetko sú body, ktoré uľahčia hojenie. V opačnom prípade totiž dochádza k hnisaniu, zadrhávaniu šperku o oblečenie, ktoré narušia liečenie, až k infekcii alebo zápalu.


Umývanie rúk ako základ hygieny

Hygiena je vždy dôležitou súčasťou nášho života a v prípade piercingu sa na tom nič nemení - je potrebné dbať na správnu hygienu a starostlivosť.

Hojenie

Každý hojaci a uzdravujúci sa proces vyžaduje Tvoju trpezlivosť. To platí obzvlášť pre hojenie sa piercingu v pupku. Patrí medzi dlhšie sa hojace piercingy. Priemerná doba je šesť mesiacov, ale ako každý piercing je to veľmi individuálne - každý sme iný a tak sa tiež každý hojíme rozdielnou rýchlosťou. Ideálny stav je samozrejme hojenie bez komplikácií. Aby bol priebeh uzdravovania hladký, odporúčame obmedziť saunu, plávanie a prílišné slnenie alebo solárium. Tiež dbaj na správny výber oblečenia - radšej vynechajte upnutá tričká alebo sieťované topy. Umývacie hubku vo vani alebo sprche vymeň za ruky, aby nedošlo k zaháknutiu a poranení alebo natrhnutiu kože šperkom. Zvýšenú pozornosť venuj prezliekaniu. Najdôležitejšie je však ako zvyčajne pravidelná hygiena. Pupok je v podstate trochu nečisté miesto, teda aspoň dvakrát denne čistite a dezinfikujte. Môžeš použiť antibakteriálne mydlo a soľný roztok. Ak všetko dodržíš, môže hojenie prebiehať bez komplikácií a pomerne rýchlo.


Symbol zákazu plávanie

Prvé mesiace hojenia obmedz plávanie, saunu, slnko a solárium. Zváž teda ideálne dobu pre aplikáciu - v lete by nový piercing znamenal obmedzovanie a komplikácie a to určite nechceš.

Komplikácie

Ako každé prepichnuté miesto, aj piercing v pupku môže otec alebo začať hnisať či dokonca zarásť alebo vyrásť. V prípade zápalu, začervenania, opuchu a sekrécie z ranky je možné najprv postupovať nasledovne: intenzívne čistenie dezinfekciou alebo antibakteriálnym mydlom, prípadne namazať antibiotickú mastí, napríklad Framykoinom. V prípade, že sa komplikácie nezlepší, je nutné sa poradiť s priebojníkom alebo ešte lepšie lekárom. Zarastaniu šperku predídeš kúpi dostatočne dlhého banánika. Vyrastanie príliš ovplyvniť nejde, niekedy sa skrátka stane, že piercing sa posúva a posúva až vyrastie. Všetko záleží nielen na Tvojom veku, imunitnom systéme, zdravotnom stave, ale aj na kvalite starostlivosti o čerstvý piercing v priebehu hojenia, ktorého čas môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Piercing v pupku je už po celé roky populárnou ozdobou ženského tela. Stručne povedané, je jednoducho sexi! So správnou starostlivosťou bude zdobiť Tvoje telo veľa rokov a Ty si môžeš celé leto užívať obdivné pohľady Tvojho okolia. Pupok má proste šmrnc


Piercing v pupku fialová kytička s kamienkami

Šperk v pupku má niečo do seba. Svoj štýl ľahko doladíš, keď si u nás vyberieš ten pravý šperk.

Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.