Ako sa správne starať o čerstvo prepichnuté miesto?

13.09.2018 | Poradna

Nie je piercing ako piercing - a práve preto sa jednotlivé miesta tiež odlišne hojí. Ak si sa teda rozhodol nechať si aplikovať piercingový šperk, prepichnutím miesta v salóne to zďaleka nekončí. O čerstvú ranku je potreba správne sa starať. Správne čistenie a starostlivosť pomáhajú urýchliť hojaci proces, a čo si budeme hovoriť - čím skôr zahojené, tým väčšie pohodlie a tým estetickejšie piercing vyzerá. A preto si si ho taky nechal pichnúť, no nie?

Brucho dievčatá s piercingom v pupku pri západe slnka

Piercing pupku je obľúbený najmä u nežného pohlavia. Po čerstvo pichnutom pupku nezabudni, že kúpanie a solárium je do zahojenia tabu.

Starostlivosť o čerstvý piercing má hneď niekoľko všeobecných zásad, tie sa môžu líšiť podľa miesta vpichu. Ťažko si ústa s novým šperkom v jazyku vymydlíme antibakteriálnym mydlom, ale to je asi jasné. Ako teda na to?

Zarastený a fúzatý muž v s piercingom v nose septum

Septum je moderný piercing, ktorý nepristane každému. Aj ten potreba po čerstvom prepichnutiu opatrne dezinfikovať.

Hygiena

Zásada číslo jedna a samozrejme tá najdôležitejšia je hygiena. Čistiť minimálne dvakrát denne by malo byť samozrejmosťou. Aký prostriedok môžeš použiť? Najjednoduchšie možnosť je staré dobré antibakteriálne mydlo z lekárne, hojenie urýchli tiež špeciálne prostriedky na dezinfekciu piercingu, ktoré môžeš väčšinou zakúpiť priamo v salóne alebo v špecializovaných predajniach a eshopoch. Výber je na Tebe, nečisti však ranku viac ako trikrát denne, zbytočne by si miesto dráždil. Pozor si daj na dezinfekcie obsahujúci alkohol, tak by si ranku príliš vysúšal. Vždy po umytí antibakteriálnym mydlom použi soľný roztok. Ten vytvoríš spojením panáku najlepšie prevarenej vody a dvomi štipky morskej soli. Prepichnuté miesto môžeš na minútu až dve ponoriť alebo umývať. Roztok Tvoj piercing dočistí a jemne rozmočí prípadné chrasty a nečistoty. Podrobnejšie informácie si prečítaj v článku Ako vyčistiť piercing.

Umývanie rúk dezifekčním mydlom

Pred samotným čistením nového piercingu si vydezinfikujte ruky.

Chrastičky

Ak v mieste aplikácie šperku dôjde k výskytu drobných chrastičiek alebo chrást, neboj - je to dobré znamenie. V podstate sa všetko hojí tak, ako má. Po dezinfekcii a umytí slanou vodou je možné chrasty jemne a opatrne odstrániť pomocou vatovej tyčinky. Ak sa Ti bude zdať okolí šperku príliš suché, môžeš miesto opatrne namazať panthenolom alebo konopnú masťou.

Vatové tyčinky na čistenie uší

Chrasty v okolí šperku môžeš jemne odstrániť pomocou vatových tyčiniek namočených v dezinfekcii.

Čomu sa vyvarovať

Športuješ alebo rád navštevuješ saunu alebo bazén? Po čerstvé aplikácii si aspoň dva týždne dajte pauzu. Pot a teplo by rance tiež príliš neprospeli. Rovnako tak sa na chvíľu vyvaruj soláriu. Daj si pozor na tesné oblečenie v okolí šperku, ktoré by mohlo ranku zbytočne dráždiť. Pomaly si zvykaj na nový šperk a opatrne na klasické zádrhely o oblečenie alebo napríklad špongiu.

Kedy sa starostlivosti líšia

Zvolil si si piercing jazyka alebo genitálií? Tu sa môže starosť o ranky líšiť. Piercing jazyka jednoducho dezinfikujte ústnou dezinfekciou alebo vodou, u genitálií si ideálne kúp špeciálny prostriedok, ktorý nenaruší pH.

Dievča vyplazující jazyk s piercingom v jazyku a nose

Piercing jazyka je super, je však dobré ho dezinfikovať po každom jedle. Kúp si ústnu dezinfekciu alebo ústnu vodu do tašky.

Čo sa týka hojenia, každý sme iný, takže tabuľky a štatistiky nefungujú pre každého. Buď trpezlivý a čoskoro si užiješ čistý a pekný piercing. Alebo ešte nemáš dosť? Nový šperk si nechaj aplikovať najlepšie až po zahojení staršieho piercingu.

Páči sa Ti článok? Potom budú Tvoji kamaráti určite radi, že sa o neho s nimi podelíš.